Question 1:

Solution:
(a)
(b)

The diagram above shows the distance-time graph of a moving particle for 5 seconds. Find
(a) the distance travel by the particle from the time 2 second to 5 second.
(b) the speed of the particle for the first 2 seconds.
Solution:
(a)
Distance travel by the particle from the time 2 second to 5 second
= 20 – 15
= 5 m
(b)
The speed of the particle for the first 2 seconds
= Gradient
=15−02−0=7.5ms−1Question 2:

Solution:
(a)
(b)

The diagram above shows the distance-time graph of a moving car for 12 seconds. Find
(a) the value of v, if the average speed of the car for the first 6 seconds is 2 ms-1.
(b) average speed of the car for the first 8 seconds.
Solution:
(a)
Average speed of the car for the first 6 seconds is 2 ms-1Total distance travelledTotal time taken=2v6=2v=12
(b)
Average speed of the car for the first 8 seconds=158=1.875 ms−1